Mielipiteet

Lukijan mielipide: Vihapuhetta ja ahdistelua Kainuussa

Kunnallisvaalit lähestyvät ja paikallislehtiin on neljän vuoden hiljaiselon jälkeen ilmaantunut itseään kehuvien ehdokkaiden postauksia.

Neljän valtuustovuoden jälkeen kuvittelisin edes jonkun kirjoittavan, mitä hän on saanut aikaiseksi. Nyt samat kymmeniä vuosia valtuustossa hiljaa istuneet kertovat taas kerran, mitä he aikovat tehdä valtuutettuna. Myös erilaiset poliittiset ryhmittymät avaavat sanaisen arkkunsa neljän vuoden hiljaisuuden jälkeen.

Paikallislehti Ylä-Kainuu julkaisi 4.3.2021 Keskustanaisten Kainuun piirin allekirjoittaman mielipidekirjoituksen otsikolla: "Ääni naiselle – tasa-arvotekoja kunnissa."

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Otsikon jälkeen tulikin sitten todella ärtsyä kamaa Kainuun miesten silmille. Lainaus alkaa: "Sanomme painokkaasti, että vihapuhe ei saa jarruttaa naisten ehdolle asettumista ja kampanjointia eikä valtuutettuna toimimista. Erityisesti naiset empivät päättäjäksi lähtemistä heihin kohdistuvan vihapuheen ja epäasiallisen käytöksen pelossa." Lainaus päättyy.

Kirjoitus sisältää ajatuksen, että Kainuussa valtuustoon pyrkiviä ja siellä jo olevia naisia kohdellaan epäasiallisesti ja he joutuvat vihapuheiden kohteeksi. Olisin toivonut tämänkaltaisen revittelyn jälkeen hieman lihaa luiden ympärille siitä, missä tällaista on esiintynyt ja keitä he ovat?

Keskustanaiset ovat lähteneet liikkeelle Me too -kampanjan hengessä. Kainuulaiset miesvaltuutetut ovat kokonaisuutena nostettu tikunnokkaan. Koska olen aiemmin toiminut valtuutettuna kunta- ja maakuntapuolella, niin odotan kauhulla kirveen iskua.

Keskustan naiset ovat sinällään oikealla asialla kehottamassa naisia äänestämään heitä. Tosiasiassa tasa-arvo on viety jo niin pitkälle, että mikäli valtuustoon ei valittaisi yhtäkään naista, heitä on löydyttävä lautakuntiin ja hallitukseen vähintään 40 prosenttia.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Tarvittaessa, jos ei muualta löydy riittävästi naisia esimerkiksi hallitukseen, hänet etsitään vaikka vanhainkodista. Keskustan kenttäväki etsii juuri nyt joka talosta ja torpasta ehdokkaita. Riippumatta sukupuolesta, tänään on vaikeata löytää ehdokkaita mistään. Kaikki poliittiset ryhmät ovat tämän tosiasian edessä, mutta vain Keskustanaisten Kainuun piiri on nyt esittänyt syyn naisten vähäiselle määrälle.

Miehinen vihapuhe ja heidän epäasiallinen käytöksensä nostettiin nyt vaaliaseeksi keskustanaisten aloitteesta. Miesehdokkaiden pitäisi perua ehdokkuutensa. Näin Keskustanaisten Kainuun piiri voisi näyttää kyntensä tasa-arvoasioissa. Hallituksiin ja lautakuntiin naiset joutuisivat etsimään kilttejä miehiä vanhainkodeista ja huoltoasemien ukkokööreistä.

Odotan Ylä-Kainuu-lehden tutkivan esitettyä väitettä. Keskustanaisilla lienee valmis lista nimistä.

Varaanko jo lentolipun Timbuktuun?

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä