Ikänäkö alkoi häiritä harrastuksia – Teijo päätti korjata näön pysyvästi

Hyvä näkökyky oli Teijolle itsestäänselvyys, kunnes ikänäkö alkoi vaikeuttaa elämää. Linssileikkaus korjasi ikänäön ja helpotti arkea nopeasti.

58-vuotias Teijo Iinatti on tottunut luonnossa liikkuja. Metsästys ja kalastus ovat kulkeneet mukana rakkaina harrastuksina läpi elämän, ja vapaa-ajallaan Teijo suuntaakin kaikkein mieluiten vesille tai metsään koiran kanssa. Kuva: Anna Karin Asplund

Tarkka näkökyky on ollut aina Teijolle itsestäänselvyys, kunnes näkö alkoi vähitellen iän myötä heikentyä.

”Minulla on ollut aina hirmu hyvä näkö enkä ole koskaan aikaisemmin tarvinnut silmälaseja. Viisi vuotta sitten aloin huomata ensimmäisiä ikänäön merkkejä ja viimeiset pari vuotta ikänäkö on ollut oikea riesa”, Teijo kertoo.

Aluksi huonontunut näkö kävi ilmi pienissä asioissa, kun puhelimen näyttöä piti siirtää kauemmas ja pienistä teksteistä ei saanut kunnolla selvää. Vähitellen vaikutukset alkoivat ulottua myös harrastuksiin.

”Silmälasit olivat todella epäkäytännölliset vaihtelevissa keliolosuhteissa. Kyllä se otti pattiin, kun yritti metsässä katsoa koiran paikannusta puhelimesta eikä nähnyt huuruisten ja märkien lasien läpi yhtään mitään”, Teijo kuvailee.

Näön heikkeneminen näkyi lopulta myös ampumatarkkuudessa.

”Jossain vaiheessa maalitaulu ei enää meinannut asettua kiikariin kunnolla, vaan koko taulu lähti vaeltamaan. Viimeistään siinä vaiheessa ymmärsin, että tämähän alkaa oikeasti haitata tekemistä.”

Päätös linssileikkauksesta kypsyi rauhassa

Teijo oli tottunut pärjäämään ilman silmälaseja koko elämänsä, joten jatkuva silmälasien kanssa värkkääminen turhautti.

”Minulla oli niitä kaupan halpislaseja kotona joka nurkalla ja lasien voimakkuuksia piti jatkuvasti päivittää isommiksi. Seuraavaksi olisi pitänyt luultavasti hankkia moniteholasit, joille tulee jo selkeästi enemmän hintaa”, Teijo kertoo.

Teijo alkoi pohtia pysyvämpää ratkaisua ikänäön korjaamiseen pari vuotta sitten. Hän ehti varata ajan eräälle silmäklinikalle, mutta muutti suunnitelmiaan kuultuaan muutamalta tuttavaltaan lämpimät suositukset juuri silmäkirurgi Antti Juutisesta.

Viime marraskuussa Teijo varasi ajan Terveystalon Silmäklinikan maksuttomaan esitutkimukseen optometristi Markku Uusitalolle.

”Tunnelma oli leppoisa ja kiireetön, ja Markun tekemien tarkistusten jälkeen Antti teki vielä omat tutkimukset ja osasi sanoa heti samalta istumalta, että mitään estettä leikkaukselle ei ole”, Teijo kertoo.

Esitutkimuksessa käydään läpi silmien terveys ja kartoitetaan, minkälainen linssi sopii parhaiten asiakkaan tarpeisiin ja elämäntilanteeseen.

Teijo päätyi moniteholinsseihin. Vaikka moniteholinssi oli vaihtoehdoista kallein, päätös oli selkeä.

”Päätin, että haluan näön kerralla kuntoon. Elämän varrella on tullut sijoitettua niin paljon rahaa harrastuksiin, että kyllä sitä kannattaa välillä sijoittaa vähän itseensäkin.”

Kuva: Anna Karin Asplund

Leikkaus sujui rauhallisesti ja toipuminen alkoi nopeasti

Leikkausaika sovittiin joulukuulle Teijon omien aikataulujen ja toiveiden mukaisesti.

Toisin kuin moni muu, Teijo ei liiemmin jännittänyt leikkausta.

”Ajattelin, että olen varmoissa käsissä ja luotin täysin Antin ammattitaitoon. Antti on tehnyt niin paljon silmäleikkauksia, että hän jos joku osaa hommansa”, Teijo sanoo.

Linssileikkauksessa silmän oman mykiön tilalle asennetaan tekomykiö, joka korjaa ikänäön ja muut taittovirheet. Linssileikkauksen jälkeen silmiin ei kehity enää tulevaisuudessakaan kaihia.

Terveystalon Silmäklinikalla leikkausten hintaan kuuluu aivan kaikki – aina esitutkimuksesta ja itse leikkauksesta jälkitarkastuksiin ja tarvittaessa näön hienosäätöön laserilla. Lopullinen hinta on siis tiedossa etukäteen eikä yllättäviä lisäkuluja tule.

Itse toimenpide oli varsin nopea, ja toipuminenkin alkoi saman tien.

”Näkö parani periaatteessa heti – huomasin eron jo silmäklinikalla, kun katsoin ensimmäistä kertaa puhelimen näyttöä. Parissa päivässä näkö oli jo todella hyvä”, Teijo kertoo.

Investointi, joka näkyy arjessa joka päivä

Parempi näkö helpottaa Teijon arkea niin työssä kuin vapaa-ajalla. Ampumaradalle paluuta Teijo odottaa erityisellä mielenkiinnolla

”Kiikarin asetuksia sai jo pyöritellä takaisin nollille. Keväällä on mielenkiintoista nähdä ampumaradalla, miten näkö toimii käytännössä.”

Teijo kokee linssileikkauksen ennen kaikkea investointina omaan elämänlaatuun.

”Onhan se iso investointi, johon pitää valmistautua. Mutta jos silmälaseja pitää uusia parin vuoden välein, niin nopeasti niihinkin saa kulumaan saman verran rahaa”, Teijo sanoo.

Nyt myös Teijon kumppani suunnittelee linssileikkaukseen hakeutumista.

”Voin vilpittömästi suositella leikkausta kaikille, jotka sitä vähänkään harkitsevat. Koko prosessi oli sujuva ja mutkaton, ja alusta asti oli tunne, että nyt ollaan hyvissä käsissä. Olen erittäin tyytyväinen päätökseen.”

Harkitsetko linssileikkausta? Lue lisää ja katso hinnasto osoitteesta www.silmaklinikkaanttijuutinen.fi

Kajaanin Terveystalon vastaanottopäivät 16.3 sekä 20.4.

Varaa aika:

Terveystalo Oulu

Silmäklinikka

Ajanvaraus puh. 050 5362921