Mielipiteet
Lukijan mielipide: Matkaparkki Ämmänsaareen
Viime vuosina olemme huomanneet, että matkailuautojen määrä on liikenteessä huomattavasti lisääntynyt. Jätkänpuiston alueella saattoi olla pysäköitynä kerrallaan yli kymmenen matkailuautoa lyhytaikaisessa pysäköinnissä.
Jätkänpuisto ja Ämmänhaaran alue olisikin hyvä ja sopiva paikka perustaa matkaparkki matkailuautoille.
Kaupalliset palvelut, ravintolat, koirapuisto, huoltoasemat ja muutkin palvelut ovat lähellä. Palveluiden läheisyys on edellytys toimivalle matkaparkille. Alueella voisi olla noin 20 pysäköintipaikkaa matkailuautoille.
Matkaparkin perustaminen vaatii suunnittelua ja rakentamista. Nykyisin matkaparkeissa on vedenottopiste, jäteastiat, wc-tyhjennyspiste, infotaulut ja yleiset käymälät.
Matkaparkki on siis lyhytaikaista majoitusta varten matkailuautoille, joissa on omat käymälät ja harmaavesien talteenotot.
Tutkimuksen mukaan matkaparkeissa yöpyvät turistit kuluttavat keskimäärin enemmän rahaa kuin leirintäalueilla yöpyvät.
Paikalliset yritykset voisivat myös hyötyä taloudellisesti matkaparkista.
Emäjoen siltahanke ja matkaparkki tukisivat toisiaan, koska liikunta ja kuntoilu mahdollisuudet monipuolistuisivat ympäristössä.
Veijo Holappa
Kirjoittaja on Suomussalmen kunnanvaltuuston 1. varapuheenjohtaja (vas.)
Korjattu 19.4. klo 8:19 kirjoittajan kuvauksessa ollut virhe.