Paikallisuutiset
Kainuussa kuusi uutta koronatartuntaa – avoimia rokotuspisteitä Ylä-Kainuussa ensi viikolla
Kainuussa todettiin maanantaina kuusi uutta koronatartuntaa, joista määrättiin 15 uutta karanteenia, kertoo Kainuun sote.
Tartunnoista neljä on jo aiemmin karanteenissa määrätyillä henkilöillä: kaksi Kajaanissa ja kaksi Kuhmossa.
Kaksi tartuntaa on kajaanilaisen Päiväkoti Pikkutassun työntekijällä. Karanteeniin on määrätty perheenjäseniä, henkilökuntaa ja päiväkotilapsia. Päiväkoti Pikkutassu sijiatsee Hoikankadulla Lehtikankaalla.
Koronaviruksen ilmaantuvuus on edelleen laskenut Kajaanissa ja on nyt 98,6. Ilmaantuvuus tarkoittaa koronatartuntojen määrää 100 000:ta asukasta kohden edellisen 14 vuorokauden aikana.
Kainuun sote muistuttaa tiedotteessaan, että Kainuussa ovat voimassa suositukset muun muassa turvavälien varmistamiseen tai kasvomaskien käyttöön oman perheen ulkopuolisissa kontakteissa.
Rokotukset jatkuvat avoimissa rokotuspisteissä
Koronarokotuksia saa nyt Kainuussa avoimissa rokotuspisteissä. Ajanvaraustoiminta päättyy nykyisten varausten jälkeen. Kaikki jo varatut ajat ovat edelleen voimassa.
Toinen rokoteannos voidaan ottaa, kun on kulunut vähintään kuusi viikkoa ensimmäisestä rokotteesta. Rokotuksen aikaistamisen voi tehdä ottamalla rokotteen lähimmässä rokotepisteessä ja perumalla aiemman ajan.
Myös 12–15-vuotiaat voivat ottaa rokotukset avoimissa rokotuspisteissä elleivät ole saaneet rokotuksia kouluissa.
Tällä viikolla Kainuussa on avoimia rokotuspisteitä seuraavissa paikoissa:
Ristijärvi, neuvola: 13.9. kello 13–15.30
Paltamo, neuvola: 16.9. kello 13–17
Sotkamo, K-Supermarket: 16.–17.9 kello 11–19
Sotkamo, Vuokatin K-Market: 18.9 kello 13–19
Kajaani, Prisma: 30.10 saakka arkisin kello 11–19 ja lauantaisin kello 10–14
Ensi viikolla rokotuspisteitä on myös Ylä-Kainuussa:
Hyrynsalmi: 23.9 klo 15 – 17.30, Hyrynsalmen terveysasema
Ristijärvi: 21.9. klo 13-17, Ristijärven neuvola. 27.9. klo 9-11.30, Ristijärven neuvola.
Suomussalmi: 23.9 klo 9 - 15, neuvola. 24.9 klo 12 – 19, Tokmanni. 25.9 klo 12 – 18, Tokmanni.