Rattijuopumusten torjunnassa riittää vielä työtä
Joulun vietto sujui Ylä-Kainuussa rauhallisesti. Vakavilta liikenneonnettomuuksilta vältyttiin, eikä väliyön hulinoissa aiheutunut poliisin puuttumista vaatineita tilanteita. Kotihälytyksiä ja liikennetehtäviä oli paikallisen poliisin mukaan noin 30.
Parasta tietenkin olisi, jos poliisia ei tarvittaisi joulun ja uudenvuoden aikana kertaakaan. Poliisin kotikäyntejä aiheuttavat esimerkiksi riitatilanteet ja lähisuhdeväkivalta. Tilanteisiin liittyy usein alkoholin tai muiden päihteiden käyttöä. Liian usein paikalla on lapsia, joille pelottavat tapahtumat aiheuttavat turvattomuuden tunnetta.
Joulunpyhinä oli liikenteessä myös rattijuoppoja. Yksi jäi kiinni Suomussalmella joulupäivänä. Häntä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta.
Alkoholin vaikutuksen alaisena moottorikäyttöisen ajoneuvon ohjaimiin tarttuminen ei ole koskaan ok. Nollatoleranssi on ainoa oikea vaihtoehto – myös juhlapäivinä ja niitä seuraavina aamuina. Jos oma kunto epäilyttää, kannattaa hankkia alkometri ja välttää turhat riskit.
Suomen teillä liikkuu aivan liikaa rattijuoppoja, jotka eivät ole jääneet kiinni. Liikenneturvan mukaan huomattava osa rattijuopoista kärähtää ajotapavirheiden, liikennevahinkojen ja liikennerikkomusten seurauksena.